Asset-20

סנפלינג בנחל רחף

סנפלינג בנחל רחף
קורס גלישה וטיפוס
תמונות מנחל רחף

מדוע נחל רחף מומלץ לגלישת סנפלינג?

נחל רחף הינו מעוק או גורג בלועזית שפירושו קניון בתוך קניון בדומה לנחל דרגה מדובר בתופעת טבע מהיפות שנמצא בו קניון מתחתר בעוצמה בתוך אפיק רחב ובשלב מסוים פוגש את שכבת סלע קשה ואז מתחיל להתחתר ברוחב נמוך מאוד ובעומק צר כך שלמעשה יש לנו קניון רחב מעל ובתחתית קניון צר מפותל ומלוטש.

קניונים אלו מספקים חווית סנפלינג אתגרית יפה ומהנה בשילוב עם מראות טבע וגבי מים שיכולים להוות מוקד משיכה ולשדרג את חווית הסנפלינג בצורה משמעותית אך שוב בדגש בעונה המתאימה.

נחל רחף הוא נחל המחזיק גבים שהם למעשה מי שיטפונות. הגבים יכולים להישאר בנחל אפילו שנה ורבע כמובן שנתון זה משפיע מאוד על איכות הטיול ועל החוויה. הגבים יכולים לקלקל מאוד את החוויה אם נכנסים אליהם כאשר הם במצב גרוע (בד"כ עד חודשיים וחצי מהשיטפון מצב הגבים עדיין טוב לאחר מכן איכותם יורדת מאוד ) אם מגיעים לנחל רחף ללא בדיקת מצב הגבים אפשר לעבור חוויה לא נעימה בשל איכותם נמוכה מאוד. כמו כן יש להיזהר מלטייל בנחל רחף בחודשי החורף בהם הגבים מצוינים אך טמפרטורת המים יכולה להיות מסוכנת (היפוטרמיה).

לכן יש צורך לבדוק את מצב הגבים ואת הטמפרטורה בעונה הנכונה עם מצב גבים טוב נחל רחף יספק חווית מסלול מעולה.
גובה המפלים בנחל רחף גם משתנה מאוד בעקבות השיטפונות.

פרצופו של נחל רחף משתנה מאוד, ישנם שיטפונות שפותחים את הגבים וישנם שיטפונות שסותמים גבים כתוצאה מכך גובה המפלים יכול להשתנות בצורה משמעותית וקטעים שבשנה אחת עוברים בשחייה בשנה אחרת יתכן ותעברו אותם בהליכה כאשר הגב מלא סחף.

מה כדאי לדעת לפני שיוצאים לסנפלינג בנחל רחף?

מיקום: דרום מדבר יהודה, 2 ק"מ דרומה אחרי צומת מצדה
דרגת קושי: בינוני +.
ציוד נדרש- חבל באורך 30 מ'X2+ ציוד גלישה תקני.
אורך המסלול כולו (רחף עליון+תחתון) 4.5 ק"מ.
משך- משתנה בהתאם לחלק בו מטיילים וגודל הקבוצה. בדרך כלל לא פחות מ-5 שעות עד 11 שעות.
הערות מיוחדות- מחייב שחייה אך לא תמיד.

נחל רחף המצוי בדרום מדבר יהודה הינו ללא ספק הנחל היפה ביותר במדבר יהודה והחוויה הטובה ביותר מבין מסלולי הסנפלינג במדבר יהודה בעונה המתאימה (דגש על העונה המתאימה)

סנחל רחף מחייב שחיה, גובה המפלים המקסימלי הינו 30 מ'
מספר הנחלים בנחל רחף העליון הם 7 נחלים
מספר הנחלים בנחל רחף תחתון הם 4 נחלים
נקודת התחלה בחניון רחף | נקודת סיום בחניון רחף

משך הטיול מאוד משתנה בהתאם לפרמטרים הבאים:
1. מספר המטיילים בקבוצה
2. מיומנות החבל שיש להם
3. מספר המדריכים שיבצעו את העבודה

תיאור מסלול סנפלינג בנחל רחף

תחילת המסלול בכביש ים המלח בחניון רחף המצוי על כביש ים המלח. 3 ק"מ דרומית לצומת מצדה.

לאחר שנפרד מהרכב נתחיל לטפס במעלה רחף לכיוון מערב. 

מעלה זה הינו מהקלים שבמעלות מדבר יהודה. 

לאחר כ-20 דקות עלייה נגיע לנקודת הפיצול בה נוכל לבחור בין פנייה ימינה לרחף תחתון או להמשיך ולעלות לחלקו העליון, ממשיך המעלה עוד כ- 15 דקות במגמת עלייה. 

לאחר שנשאף מעט אויר וננוח מהעלייה נתרשם מנוף ים המלח והרי מואב מגובה 0 (400 מטר מעל ים המלח) לאחר מכן נמשיך עם השביל המסומן מערבה ל נחל רחף. 

בנקודה זו נפרד מהשביל המסומן ונפנה שמאלה לתוך הנחל, לאחר הליכה קצרה נפגש במפל הראשון (6 מטר) מייד לאחריו יופיעו בהפרש קצר מאוד שאר מפלי הנחל סה"כ 7 במספר. 

בחלקו העליון של הנחל כאשר רובם אינם עוברים את גובה 10 מטר והגדול שביניהם מגיע לגובה של 28 מטר (אחד לפני האחרון). יחודו של נחל רחף הוא בכך שיש לו "מעוק" שפירושו: קניון בתוך קניון ובמילים פשוטות קניון עמוק מאוד, צר ומפותל בתוך קניון רחב יותר מעליו.

תודות לעומקו הרב של הנחל פניו של נחל רחף משתנים מאוד בהתאם לעונה בה מטיילים בו, ובהתאם למשך הזמן שעבר מאז השיטפון הקודם. גורם זה (השטפון) משנה את פניו של הנחל ללא הכר. מטייל שעובר בנחל בזמנים שונים יכול כמעט לא לזהות את הנחל במקרים כאלו. ככול שעובר זמן מהשטפון האחרון גובה הגבים יורד. כמו כן איכותם של הגבים יורדת כפי שמוכר לרבים מנחל דרגות. אפשר לבוא ולהנות מאוד מהנחל כאשר איכות הגבים טובה. ואפשר להיגעל מהם בצורה קיצונית בהתאם לאיכות הגבים. מומלץ מאוד לפני טיול בנחל לנסות ולקבל מידע עדכני לגבי איכות הגבים בנחל.

גורם נוסף שישפיע על החלטתנו באיזה זמן לבצע סנפלינג בדרום ולטייל בנחל הוא טמפרטורה קיצונית. כפי שכבר נזכר ישנה מעט מאוד שמש בנחל רחף. ובחורף או בסופו בדרך כלל יש גבים מלאים ונקיים. אך השילוב של המים הקרים והטמפרטורה החיצונית יכול להיות מסוכן (היפוטרמיה) כאשר בחוץ חם, תענוג להיכנס לגבים קרים ולהתרענן מהחום החיצוני. אך כאשר בחוץ קר המים קרים ואין טיפת שמש, החוויה יכולה להיות לא נעימה עד כדי סכנה. אין כללים בנוגע לשטפונות. ישנם חורפים בהם אין שטפונות כלל וישנם חורפים בהם הנחל שוטף מספר פעמים. הזמן המומלץ לטייל בנחל השנה בה היו שטפונות הוא בחודשים ניסן-סיוון. בתקופה הזו אפשר להנות מנחל מדהים חוויה אתגרית רטובה ומסלול מרתק. לאחר שסיימנו את חלקו העליון, נוכל לצאת מהנחל דרך השביל המסומן ולחזור לחניון או להמשיך לגלוש בחלקו התחתון.

למי שעוד לא התעייף, בחלקו התחתון של הנחל מצויים 4 מפלים רובם נמוכים ורק אחד מגיע לגובה של 27 מטר (האחרון)

 
רחף סנפלינג בנחל רחף 3
סנפלינג בנחל רחף באזור הדרום
פנו אלינו בטלפון 0522300306 או השאירו פרטים ונחזור אליכם!

תוכן עניינים

דילוג לתוכן