אמצעי חיכוך לאיבטוח הגלישה

אמצעי חיכוך, מה מיוחד בSBG לעומת האחרים?

אמצעי חיכוך הם סוג של מעצור יד בו אנו שולטים במהירות החבל במצב גלישה וטיפוס, ישנם סוגים שונים של אמצעי חיכוך עם נעילה אוטומטית או ללא נעילה, לפני שנבחר במכשור המתאים כדאי להבין מה בדיוק המכשירים עושים ומתי נצטרך כל אחד מהם.
ישנם שימושים רבים לאמצעי החיכוך השונים כמו גלישת צוקים, אבטחה בטיפוס, עבודות בגובה וחילוץ. פעולות מגוונות המתאפשרות הודות לציוד מקצועי, איכות הציוד יכולה לקבוע עד כמה פעולת הגלישה באמצעות החבלים תהיה נוחה יותר, יעילה יותר וחשוב מזה – בטיחותית יותר. מכשיר חיכוך נפוץ לשימוש הוא ה- SBG שבאמצעותו נוכל לאפשר שליטה במהירות החבל שזורם דרכו,  במאמר ניתן דגש על מכשיר הSBG שנחשב למתקדם לעומת מכשירי החיכוך האחרים שלא נותנים את אותו מענה.

מהו מכשיר SBG?

מכשיר ה-SBG הוא מכשיר חיכוך מכני שמאפשר למי שרוצה לגלוש באמצעות חבלים, בין אם לצרכים מקצועיים (כמו בעבודה על גגות למשל) ובין אם לצרכי טיולים ופנאי (גלישת מצוקים), לעשות זאת בצורה נוחה יותר ויעילה יותר, שמגבירה את אבטוח המשתמש. חיכוך בין החבל למכשיר הוא אחד הדברים הבסיסיים ביותר כאשר מבצעים גלישה באמצעות חבלים. המכשיר מתאים מאוד לאבטחה וגולש אחרון.

מכשיר חיכוך Sbg
מכשיר חיכוך Sbg

אמצעי חיכוך – גלישה בעזרת חבלים במגוון אפשרויות

היתרון המשמעותי שמצליח לספק מכשיר זה טמון בפונקציונליות הרבה שהוא מאפשר, אף אל פי שלא מדובר במכשיר משוכלל במיוחד, אלא ביחידה יצוקה ומכנית. המכשיר מאפשר לגולש לבצע את הפעולות שלו עם שני חבלים, מה שנפוץ כיום עבור רוב הגולשים, או עם חבל אחד, כפי שהיה נהוג בעבר. בנוסף לכך, באמצעות המכשיר ניתן לשלוט ברמת החיכוך של החבל או של החבלים, וזאת באמצעות שתי נקודות חיכוך ייעודיות. ניתן לשלוט גם במיקום הטבעת בעזרת אמצעי חיכוך זה.

SBG – יחידה יצוקה אחת

יתרון נוסף שחשוב לקחת בחשבון כאשר מבצעים גלישה באמצעות חבלים עם SBG , הוא לא רק רמת אבטוח גבוהה יותר ושליטת חיכוך אידיאלית, שמגבירה את הנוחות ואת היעילות, אלא גם את העובדה שמדובר ביחידה יצוקה אחת. מבחינת המשתמש, הוא לא צריך להתעסק בחיבורים מורכבים או בסכנה שהמכשיר יתנתק ויתפרק, ורכישת המיומנות לשימוש במכשיר זה הופכת לקלה ומהירה.

חיכוך גבוה – SBG

כפי שכבר ציינו מקודם, מי שבוחר לשלוט ברמת חיכוך בעת הגלישה שלו באמצעות המכשיר זה, יכול לבחור האם הוא מעוניין בחיכוך גבוה או בחיכוך נמוך. הדבר מתאפשר באמצעות שתי נקודות ייעודיות לחיכוך, כאשר אחת מהן בצורה וי. הנקודה בצורה הוי, דרכה יכול המשתמש להעביר את החבלים שהוא משתמש בהם לצורך הגלישה, יוצרת חיכוך גבוה יותר.

חיכוך נמוך – SBG

המשתמש במכשיר יכול לקבוע גם חיכוך נמוך יותר. בעזרת נקודת החיכוך השנייה, שאינה בצורת וי אלא בצורה מעוגלת, החיכוך שיתקבל בעת הגלישה בין החבלים לבין המכשיר יהיה נמוך יותר, מה שיאפשר גלישה מהירה יותר במידת הצורך ובמידת הרצון של המשתמש.

מיקום הטבעת קרוב אל החבל

כל מי שגולש או גלש בעבר באמצעות חבלים, בין אם לצורך מקצועי ובין אם בזמן סנפלינג, יודע שפרט לעניין הגלישה, קיים גם עניין האבטוח. במקרים מסוימים, הגולש ירצה להיכנס למצב אבטוח, מצב בו הוא עומד ומאובטח על ידי הציוד שלו. מיקום הטבעת קרוב יותר אל החבל, באמצעות הפונקציה שמאפשר המכשיר, האבטחה בחיכוך נמוך יותר, עקב נקודת השבירה של החבל. אבטחה של הגולש היא עניין משמעותי שניתן לבצע בצורה אידיאלית עם אמצעי חיכוך.

טבעת אגסית אוטומטית גדולה איכותית מאוד
טבעת אגסית אוטומטית גדולה איכותית מאוד

מיקום הטבעת רחוק מהחבל

אפשרות נוספת שיש למי שמשתמש באמצעי זה הוא למקם את הטבעת רחוק מהחבל. למכשיר יש שני מקומות ייעודיים שבהם אפשר למקם את הטבעת. שני המקומות קרובים אחד לשני, כאשר המיקום העליון מאפשר נעילה של הטבעת קרוב אל החבל, כפי שציינו מקודם, והמיקום התחתון מאפשר מיקום רחוק של הטבעת מהחבל, מה שיעיל לצורך אבטחה בעת חיכוך גבוה יותר.

שימוש ב-SBG כמו בשמינית

שמינית היא אמצעי חיכוך, בדומה לאמצעי החיכוך SBG, רק שמדובר על מכשיר ישן יותר. שמינית מאפשר גלישה עם הרבה מאוד חיכוך, מה שמתאים יותר לגולשים מיומנים ומקצועיים. לשמינית יש חסרון, מכיוון שמבחינת אבטחה ומבחינת אבטוח היא נחשבת לאמצעי פחות מתאים. עם SBG אפשר להשתמש גם בתור שמינית, אם כי השימוש במכשיר אינו מחייב.

שמינית אמצעי חיכוך
שמינית אמצעי חיכוך

עבודה עם שני חבלים

כשכל אדם גולש באמצעות חבלים, הוא יכול לעשות זאת עם חבל אחד או עם שניים, כפי שנהוג. גלישה עם חבל אחד וגם גלישה עם שני חבלים יכולות להשיג את אותה המטרה. הבעיה היא שכאשר אדם גולש באמצעות חבל אחד, רמת האבטחה שהוא יכול לספק לעצמו היא נמוכה יותר בצורה משמעותית. אמצעי חיכוך כמו ה-SBG יעיל לעבודה עם שני חבלים, מה שמספק אבטחה טובה יותר.

מוצר מודרני

בתור אמצעי שהמטרה שלו היא לאפשר את רמת החיכוך של החבלים בעת הגלישה, אומנם מכשיר זה אינו מתוחכם מדי ובסך הכול כולל יציקה של החומר ממנו הוא עשוי אל תבנית ייעודית, אך למעשה מדובר במוצר מודרני. הוא נחשב לכזה מכיוון שהוא מאפשר לגולש הרבה מאוד אפשרויות, שהעיקרית מבניהן היא סיפוק חיכוך במידה שונה בשני צדדים שונים.

אבטוח וגלישה

בתור אמצעי חיכוך, הוא מספק אבטחה בצורה בטוחה גם למי שמשתמש בשני חבלים. שימוש בשני חבלים הוא הרבה יותר בטיחותי כשלעצמו, אך כאשר משתמשים בשני חבלים, דרוש אמצעי שיאפשר את החיכוך בצורה בטוחה ומותאמת. שמינית למשל, לא תתאים לגלישה עם שני חבלים באותה הצורה.

עבודה יעילה, נוחה ובטוחה יותר

ניתן לגלוש באמצעות חבלים למטרות שונות ובדרכים שונות, וגם לעמוד במה שהצבתם לעצמכם, וזאת באמצעות מכשור רב ומגוון. כדי להבטיח שתוכלו לעמוד במטרות שלכם באמצעות הגלישה, בין אם מדובר במטרות מקצועיות או מטרות פנאי, אמצעי חיכוך נועדו להבטיח עבודה יעילה, נוחה ובטוחה יותר, באמצעות שליטה גבוהה יותר שלכם במידת החיכוך.

איתמר דרדיק - אשדות אקסטרים

איתמר דרדיק

מנהל ובעלים של חברת “אשדות – טיולי סנפלינג ואתגר בישראל” עוסק בתחום הספורט האתגרי משנת 1991. מוותיקי המדריכים בארץ לסנפלינג וגלישה. בעל קורס ללימוד סנפלינג מקצועי. מדריך קבוצות ומשפחות בטיולי אקסטרים ומנהל חנות למכירת ציוד סנפלינג מקצועי.

ציטוט להמלצה

המלצות של המטיילים

מיכל
קרא עוד
רציתי להודות לך בשם כל הקבוצה ולהמליץ בחום לכל המעוניין בחוויה שלא תשכח הרבה זמן, הקבוצה שלנו היא קבוצת בדיקות ב-ECI העוסקת בעיקר בבדיקות תקשורת. הקבוצה חיפשה משהו אתגרי ומהנה, רוב האנשים לא עשו סנפלינג אף פעם וגם לא ביקרו בנחל הזויתן. אתה סשה ורז נתתם לנו חוויה שלא תשכח עוד הרבה זמן, הנוף המדהים של הזויתן, הסנפלינג על המפלים הזורמים והקפיצות המאתגרות לבריכות הזויתן. ניכרת מאוד המקצועיות שלכם בתחום, ההכוונה במקומות הקשים והיחס הנעים שהוסיפו לחוויה. הרבה אנשים בקבוצה היו מעוניינים לחזור על החוויה עם חברים ומשפחה וימליצו בחום לקחת אתכם שוב. תודה רבה, היה כייף, היינו שמחים לחזור על חוויה דומה בהמשך.
אהוד
קרא עוד
בדרך לצפון דיברנו על סנפלינג שאמור להתקיים באותו יום באתר מערת קשת. עלו דעות לכאן ולכאן, חלק מחברי הקבוצה הודיעו מראש שהם מפחדים ולכן לא יבצעו את הפעילות. חלק היו נלהבים לקראת האתגר וחלק עוד התלבטו. כשהגענו לחניון המשקיף על הנוף המרהיב מגובה רב התחלנו להרגיש את רמת המתח עולה והפחדים החלו לחלחל, נלחצנו מהאתגר העומד בפנינו. חברי הצוות קיבלו את פנינו בחניון עם ארוחה קלה ושתייה שהיו מרעננים אחרי הנסיעה הארוכה. לאחר מכן הוביל אותנו המדריך אל המערה עצמה, בדרך הקצרה נזרקו הרבה בדיחות בנושא הפחד, ההתרגשות צפה באוויר. כשהגענו, נדהמנו מהנוף שנגלה לעיניינו, ולאחר שהתבוננו כמה דקות בגולשים אחרים שירדו באתר, מה שהיה מחזה עוצר נשימה בפני עצמו, הושיב אותנו המדריך לתדרוך בנושא בטיחות, הוא הדגים איך לובשים את הציוד והסביר על צורת הגלישה עצמה.
רונן סיון
קרא עוד
היינו קבוצה בת 20 נשים, גברים וילדים שלא הכירה אחת את השני לפני הטיול. איתמר חיכה בזמן וקיבל את פנינו, לאחר תדריך קצר יצאנו להליכה בת שעה והגענו לנחל. מזג האוויר היה מעט חם, אך בנקיק מזג האוויר היה נעים. במקום קיבלנו תדריך מקצועי מאיתמר ויצאנו לדרך יחד עם 4 מדריכים שעזרו, כיוונו והסבירו במקצועיות, סבלנות ונועם הליכות. המסלול עצמו רטוב ברובו וזה היה ממש כיף. גובה המצוקים עלה ככל שירדנו ובסוף היה מצוק בגוב 30 מטר. סנפלינג נחל רחף תחתון - מומלץ בחום רב
גדליה
קרא עוד
שלחתי קבוצה של 40 בחורים חסידיים עם איתמר הכול התאים מאוד והאוירה מיוחדת והאטרקציות שהכי מתאמים לבחורים וכולם חזרו עם הרגשה נפלאה ומרוצים ממש הכול על צד הטוב ביותר‬
חיים ס.
קרא עוד
הייתה חוויה מדהימה.בניצוחו של איתמר .מקצוען אמיתי אשר אירגן יום חברה המדריכים המנוסים של חברת אשדות.עבדו בצורה מקצועית ביותר,מומלץ למשפחות וחברות פעילות אתגרית אדירה תודה לך איתמר.‬
צרו קשר
פנו אלינו בטלפון 0522300306
או השאירו פרטים ונחזור אליכם!
מאמרים שיעניינו אותך

תוכן עניינים

פתיחת צ'אט
1
צריכים עזרה?
היי כאן איתמר,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן