Asset-20

סנפלינג בנחל קומראן

אזור דרום – סנפלינג בנחל קומראן

מידע על מסלול נחל קומראן

מיקום: צפון מידבר יהודה
רמת קושי: 3.5 (מיתוך 5)
משך: 3 שעות עד 7 בהתאם למספר המפלים שגולשים בנחל.
גובה מקסימלי: 40 מ'
מספר מפלים: 3 בחלק העליון 3 בתחתון סה"כ 6.
עונה מומלצת: כל השנה למעט חודשי הקיץ הקשים 7+8

תיאור מסלול:

מחניון קומראן נלך בשביל המסומן 10 ד' הליכה מישורית עד חלקו בתחתון של הנחל מכאן נוכל להתחיל ולגלוש את חלקו התחתון של הנחל 3מפלים בגבהים 40 -3 -28 או להמשיך במעלה קומראן לעבר חלקו העליון של הנחל ולגלוש 3 מפלים נוספים בגבהים דומים לזה של חלקו התחתון. חלקו התחתון בלבד מתאים למשפחות אתגריות. ניתן לשלב גם פעילות סנפלינג ולטפס על המצוק בנחל.

באתר ההיסטורי של כת האיסיים – המסלול נגיש ונוח וכולל 4 מפלים והגבוה בינהם 32 מטר.
עונה ממומלצת: כל השנה – מלבד כאשר קיים חשש לשיטפונות.

 נחל קומראן המצוי בצפון מדבר יהודה הינו הצפוני ביותר מבין הנחלים המאושרים לביצוע סנפלינג בדרום וכגלישה במדבר יהודה אחריו מופיעים נחל תמרים נחל טור נחל חצצון והאחרון מבין הנחלים והדרומי ביותר הוא נחל רחף. נחל קומראן בו נתמקד הינו היחיד המצוי בתוך שמורת גן לאומי ולכן יש תשלום דמי כניסה .כמו כן משום שהנחל מצוי באחריות השמורה ישנן הגבלות על שעת הכניסה 1030 בשעון חורףו 12:00בשעון קיץ כמו כן לא ניתן להכנס לנחל קומראן ללא אישור של השמורה שאין סכנת שטפונות

תחילת המסלול

.נתחיל את המסלול מחניון קומראן לאחר שעזבנו הרכב נצא להליכה קלה וקצרה לכיוון הנחל נחלוף על פני עתיקות קומראן בו התגוררו כת האיסיים משמאל. לאורך השביל תלווה אותנו תעלת מים עתיקה שהובילה מי שטפונות לאנשי כת האיסיים .לאחר הליכה של כ7/8 דק נגיע לחלקו התחתון של נחל קומראן אם נבחר לעצור כאן ולא לטפס לחלקו העליון של הנחל נוכל להנות משלושת המפלים המצויים בחלקו התחתון של הנחל 40 מ הראשון לאחריו מפלון בגובה 5 מ והאחרון מפל בגובה של 26 מ בכל מפלי הנחל מצויים בולטים המקלים עלינו את מלאכת העגינה והגולש האחרון .

במידה והחלטנו לעלות לחלקו העליון של הנחל צפויה לנו עלייה תלולה אך קצרה במעלה קומראן כ15/20 דק לראש הנחל. מראש הנחל נמשיך עם השביל המסומן עוד כ 300 מ מערבה ואז נמצא נקב היורד לתוך האפיק ומביא אותנו בקלות למרכז האפיק. חלקו העליון של הנחל מאוד דומה לחלק התחתון 2 מפלים ומפלון הראשון בגובה של 28 מ המפלון השני בגובה של 8 מ והמפל האחרון בגובה של 33 מ . מפל זה הינו בעייתי משום שיש בתחתיתו בור עצום בעומק של כ 5 מ שנוצר מהשטפונות .לעתים מעט קשה לצאת ממנו לפעמים בור זה מלא מי שטפונות ישנם גם שנים שהבור מתמלא בסחף ואז המפל מתקצר בכ 5 מ . בסיום הגלישה של מפל זה נחזור לחלקו התחתון של הנחל ונוכל לבחור בין יציאה מהנ"ל לבין המשך גלישה במפלים התחתונים של נחל קומראן . גם בחלקו התחתון של הנחל אנו יכולים להתקל בגבים. ולכן ממומלץ להתעדכן לפני הכניסה לנחל על מצב הגבים כמובן שכשיש גבים בנחל יש לשקול את הכניסה אליו ויתכן שנעדיף לגלוש בנחל הבא נחל תמרים שנחשב ליותר אתגרי ארוך ובעל מפלים גבוהים משל קומראן אך מצד שני אינו מחזיק גבים (נדיר ) וחוסך לנו דמי כניסה ואישור מהשמורה לכניסה לנחל.טיול נעים !

כותב המאמר הינו איתמר דרדיק מנהל חברת אשדות ומוביל מטיילים בנחלי הארץ משנת 91

ציוד טיפוס
אזור דרום - סנפלינג בנחל קומראן
a 2 סנפלינג בנחל קומראן 2
אזור דרום - סנפלינג בנחל קומראן
a 5 סנפלינג בנחל קומראן 4
אזור דרום - סנפלינג בנחל קומראן
a 6 סנפלינג בנחל קומראן 6
אזור דרום - סנפלינג בנחל קומראן

ארצנו אמנם קטנטונת יחסית, אך היא משופעת באתרים מרהיבים שאסור לפספס, ובעיקר לחובבי האתגרים. אם סנפלינג בהחלט "עושה לכם את זה", עומדות לרשותכם לא מעט אפשרויות, בתצורת חוויות בלתי נשכחות. סנפלינג בנחל קומראן הוא אחת מהן ואם אתם אוהבים להיתלות בין שמיים לארץ, אתם חייבים לנסות את זה בעצמכם. יחד עם זאת, אם מעולם לא ביקרתם שם או מעולם לא התנסיתם בחוויה מסוג כזה, מסגרת מאורגנת ומסודרת היא בהחלט הכתובת הנכונה לכם.

טיול סנפלינג לנחל קומראן, ובדומה לכל טיול סנפלינג אחר, מצריך מכם יכולת פיזית מסוימת. במקרה הזה נדרשת מכם יכולת בינונית ומעלה, שכן רמת הקושי של טיול שכזה מדורגת ברמה 3.5 מתוך 5. ולכן, ובייחוד בשל תנאי השטח המיוחדים, נדרשת מכם יכולת פיזית שתאפשר לכם להתמודד עם האתגר, ואם יש לכם ניסיון בסנפלינג (מה שרצוי מאד), הרי שהרווחתם בגדול ותוכלו להתמודד עם כך בקלות רבה יותר. אם אין לכם ניסיון כלל, מומלץ לכם, ולפחות בשלב ראשון, להתנסות בסנפלינג פחות מאתגר וברמה בסיסית ביותר ורק לאחר מכן להמשיך לאתגר הבא. חשוב כמובן לעשות זאת עם חברה מקצועית ומיומנת בתחום זה ולוודא שכל הכללים נשמרים. סנפלינג הוא פעילות אקסטרימית בלתי רגילה, אך היא מצריכה אבטחה ברמה גבוהה תוך כדי הירידה והקפדה על כל הכללים, כאמור.

נחל קומראן נמצא בחלקו הצפוני של מדבר יהודה והוא הצפוני ביותר מבין כל הנחלים שבהם תוכלו להתנסות בסנפלינג בחלקה הדרומי של ישראל. נחל זה הוא חלק מגן לאומי ולכן גם נמצא באזור מסודר ובטוח לפעילות מסוג כזה. במסגרת טיול סנפלינג בנחל קומראן, ועוד לפני שלב האקסטרים, תלכו לאורך תעלת מים עתיקה במשך מספר דקות (בין 7 ל-8 דקות), תעלה שהובילה את מי השיטפונות לאנשי כת האיסיים. בתום ההליכה הקצרה מגיעים לחלקו התחתון של הנחל ושם אפשר לבחור באחת מתוך כמה אפשרויות: ליהנות משלושה מפלים מקסימים שנמצאים באותו חלק או, אפשרות אחרת, לעלות לחלקו העליון של נחל קומראן. העלייה הזו תלולה אמנם אך קצרה (בין 15 ל-20 דקות). מראש הנחל, בתום העלייה, יש ללכת בשביל מסומן עד להגעה אל מרכז האפיק. ואז, מתחיל כל הכייף והאתגר האמיתי – גלישה במפל.

הזמנת טיול סנפלינג בנחל קומראן היא הזדמנות נפלאה להתנסות בחוויה בלתי רגילה באחד האזורים היותר יפים בארץ, אזור מדבר יהודה. מדובר כאן בשילוב מושלם בין מראות נהדרים, טבע מרהיב וכמובן פעילות אקסטרימית נהדרת, שמתאימה בעיקר לאמיצים. במסגרת טיול שכזה מתנסים גם בסנפלינג עצמו וגם נהנים מהמפלים שבשמורה.

סנפלינג הוא פעילות מאתגרת ולא קלה, המצריכה מיומנות מסוימת (תלוי בדרגת הקושי) וגם אבטחה גבוהה. חברה מנוסה ומיומנת שמוציאה טיולים מסוג כזה בכל רחבי הארץ מספקת לכם את המענה הנכון ביותר ואת הדרך הבטוחה להתמודד עם האתגר והקשיים השונים, הנלווים לכך. חברת אשדות מתמחה בהובלת מטיילים במסגרת טיולי סנפלינג באזורים שונים ופעילויות אתגר נוספות ומבטיחה לכם חוויה מיוחדת במינה. תוכלו לבחור בטיול סנפלינג בנחל קומראן או באפשרות לבניית טיול הייחודי במיוחד עבורכם. לחברה כל הציוד הנדרש, ציוד איכותי וברמה גבוהה. לפרטים נוספים אודות טיול שכזה וטיולי סנפלינג נוספים, צרו אתנו קשר בטלפון 0522300306. נשמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה.

דילוג לתוכן