סנפלינג בנחל קומראן

נחל קומראן הינו אחד הנחלים היותר אטרקטיביים ומטוילים לקבוצות המשפחות המעוניינות בחוויה אתגרית של גלישת צוקים הסיבות שנחל קומראן מאוד מושך גולשים הינו המיקום שלו. קומראן הוא הנחל הצפוני ביותר במדבר יהודה והקרוב ביותר למרכז הארץ.

Nahal Kumran The Last Fall Extreme Trip With Ashdot

כל מה שרצית לדעת על סנפלינג בנחל קומראן

מידע על מסלול סנפלינג בנחל קומראן

מיקום: צפון מידבר יהודה
רמת קושי: 3.5 (מיתוך 5)
משך: 3 שעות עד 7 בהתאם למספר המפלים שגולשים בנחל.
נקודת התחלה: חניון גן לאומי קומראן
נקודת סיום: חניון סמוך לשפך הנחל על כביש 90
גובה מקסימלי: 40 מ’
מספר מפלים: 3 בחלק העליון 3 בתחתון סה”כ 6.
גובה מפל מקסימלי: 38 מ’
דרגת קושי לחלק העליון: בינונית
דרגת קושי לחלק התחתון: קלה
עונה מומלצת: כל השנה למעט חודשי הקיץ הקשים 7+8

טיול בנחל קומראן עם קבוצת מטיילים 18.1.23
טיול בנחל קומראן עם קבוצת מטיילים 18.1.23

תיאור מסלול קומראן:

משך המסלול משתנה מאוד בהתאם ליחס בין מספר המטיילים למספר המדריכים, כמו כן האם מטיילים בחלק של הנחל עליון או תחתון, או המסלול השלם.

קומראן הינו אחד הנחלים היותר אטרקטיביים ומטוילים לקבוצות המשפחות המעוניינות בחוויה אתגרית של גלישת צוקים הסיבות שנחל קומראן מאוד מושך גולשים הינו המיקום שלו.

נחל קומראן הוא הנחל הצפוני ביותר במדבר יהודה והקרוב ביותר למרכז הארץ.

מחניון קומראן נלך בשביל המסומן 10 ד’ הליכה מישורית עד חלקו בתחתון של נחל קומראן מכאן נוכל להתחיל ולגלוש את חלקו התחתון של הנחל 3מפלים בגבהים 40 -3 -28 או להמשיך במעלה קומראן לעבר חלקו העליון של הנחל ולגלוש 3 מפלים נוספים בגבהים דומים לזה של חלקו התחתון. חלקו התחתון בלבד מתאים למשפחות אתגריות. ניתן לשלב גם פעילות סנפלינג ולטפס על המצוק בנחל.

מפת נחל קומראן

השאירו פרטים לטיול סנפלינג מרתק בנחל קומראן

באתר ההיסטורי של כת האיסיים – המסלול נגיש ונוח וכולל 4 מפלים והגבוה בינהם 32 מטר.
עונה ממומלצת: כל השנה – מלבד כאשר קיים חשש לשיטפונות.

טיול גיבוש סנפלינג בנחל קומראן עם אשדות
טיול גיבוש סנפלינג בנחל קומראן עם אשדות

נחל קומראן המצוי בצפון מדבר יהודה הינו הצפוני ביותר מבין הנחלים המאושרים לביצוע סנפלינג בדרום ומסלולי גלישה במדבר יהודה אחריו מופיעים נחל תמרים נחל טור נחל חצצון והאחרון מבין הנחלים והדרומי ביותר הוא נחל רחף. נחל קומראן בו נתמקד הינו היחיד המצוי בתוך שמורת גן לאומי ולכן יש תשלום דמי כניסה .כמו כן משום שהנחל מצוי באחריות השמורה ישנן הגבלות על שעת הכניסה 10:30 בשעון חורף ו 12:00 בשעון קיץ, כמו כן לא ניתן להכנס לנחל קומראן ללא אישור של השמורה שאין סכנת שיטפון בנחל קומראן

השוואה בין נחל קומראן לעומת נחלים אחרים במדבר יהודה

נחל קומראן הינו בדרגת קושי נמוכה ביחס לנחלים האחרים במדבר יהודה בפרט אם מטיילים בחלקו התחתון בלבד.
הנקודה המשמעותית שהופכת את נחל קומראן לקל וידידותי היא משך ההגעה לגלישה הראשונה ברוב הנחלים האחרים ישנה עלייה ארוכה ואפילו מפרכת למשל בנחל תמרים או מעלה חצצון.

לעומתם ההגעה למפל הראשון בנחל קומראן הינה עניין של מספר דקות לחלקו התחתון ואם בחרתם לטייל בחלק העליון של נחל קומראן תאלצו להתגבר על מעלה באורך של כ 25 דק עד 30 דק לכל היותר.

השאירו פרטים לטיול סנפלינג מרתק בנחל קומראן

תחילת מסלול נחל קומראן

נתחיל את המסלול מחניון קומראן לאחר שעזבנו הרכב נצא להליכה קלה וקצרה לכיוון הנחל, שימו לב כאן תמצאו שירותים ומים קרים. נצעד מערבה כאשר מימיננו תלווה אתנו ב 500 מ’ הראשונים תעלת הטיה עתיקה שהובילה מי שיטפונות לתושבי קומראן לפני 2000 שנה עלי מפעל הטיה שבנו תושבי קומראן.
לאחר כ 500 מ נעלמת התעלה נחלוף על פני עתיקות קומראן בו התגוררו כת האיסיים משמאל. לאורך השביל תלווה אותנו תעלת מים עתיקה שהובילה מי שטפונות לאנשי כת האיסיים .לאחר הליכה של כ7/8 דק נגיע לחלקו התחתון של נחל קומראן

החלק התחתון של נחל קומראן

אם נבחר לעצור כאן ולא לטפס לחלקו העליון של הנחל בשלב הזה נפרוש את החבלים.  נוכל להנות משלושת המפלים המצויים בחלקו התחתון של הנחל. המפל הראשון אותו נגלוש הינו המפל הגבוה בנחל קומראן – גובהו מגיע עד 40 מטר. גובהו משתנה בהתאם לשיטפונות.  אחריו מפלון בגובה 5 מ ומיד לאחריו אחרי עיקוף קטן של מפל קטן נוסף במרחק של 30 מ’ נוספים נגיע למפל האחרון בנחל קומראן שגובהו 26 מ’. בכל מפלי הנחל מצויים בולטים המקלים עלינו את מלאכת העגינה והגולש האחרון

החלק העליון של נחל קומראן

נחל קומראן המפל האחרון טיול אקסטרים עם אשדות
נחל קומראן המפל האחרון טיול אקסטרים עם אשדות

במידה והחלטנו לעלות לחלקו העליון של הנחל צפויה לנו עלייה תלולה אך קצרה במעלה קומראן כ 20/30 דק עד לראש נחל קומראן. מראש הנחל נמשיך עם השביל המסומן עוד כ 300 מ מערבה ואז נמצא נקב היורד לתוך האפיק ומביא אותנו בקלות למרכז האפיק. חלקו העליון של הנחל מאוד דומה לחלק התחתון 2 מפלים ומפלון הראשון בגובה של 28 מ, המפלון השני בגובה של 8 מ והמפל האחרון בגובה של 33 מ . מפל זה הינו בעייתי משום שיש בתחתיתו בור עצום בעומק של כ 5 מ שנוצר מהשטפונות .לעתים מעט קשה לצאת ממנו לפעמים בור זה מלא מי שטפונות ישנם גם שנים שהבור מתמלא בסחף ואז מפל הקומראן מתקצר בכ 5 מטר. בסיום הגלישה של מפל זה נחזור לחלקו התחתון של הנחל ונוכל לבחור בין יציאה מהנ”ל לבין המשך גלישה במפלים התחתונים של נחל קומראן . גם בחלקו התחתון של הנחל אנו יכולים להתקל בגבים. ולכן ממומלץ להתעדכן לפני הכניסה לנחל על מצב הגבים כמובן שכשיש גבים בנחל יש לשקול את הכניסה אליו ויתכן שנעדיף לגלוש בנחל הבא נחל תמרים שנחשב ליותר אתגרי ארוך ובעל מפלים גבוהים משל קומראן אך מצד שני אינו מחזיק גבים (נדיר ) וחוסך לנו דמי כניסה ואישור מהשמורה לכניסה לנחל.

לאחר מפל זה נגיע לחלקו התחתון של נחל קומראן ונוכל לבחור בין המשך גלישה בחלקו התחתון של נחל קומראן לבין יציאה חזרה לכיוון החניון וסיום המסלול.

 

תמונות מרגשות מהשטח

שאלות נפוצות

כדי לעזור לך להחליט על הפעילות המתאימה ולתת מענה על כל השאלות, ריכזנו עבורך שאלות נפוצות שאחרים שאלו. מעבר לכך, על כל שאלה והבהרה לגבי המסלולים מוזמנים להשאיר לנו פרטים ונשמח לחזור אליכם עם מידע נוסף ורלוונטי לקבוצה שלכם.

ארצנו אמנם קטנטונת יחסית, אך היא משופעת באתרים מרהיבים שאסור לפספס, ובעיקר לחובבי האתגרים. אם סנפלינג בהחלט “עושה לכם את זה”, עומדות לרשותכם לא מעט אפשרויות, בתצורת חוויות בלתי נשכחות. סנפלינג בנחל קומראן הוא אחת מהן ואם אתם אוהבים להיתלות בין שמיים לארץ, אתם חייבים לנסות את זה בעצמכם. יחד עם זאת, אם מעולם לא ביקרתם שם או מעולם לא התנסיתם בחוויה מסוג כזה, מסגרת מאורגנת ומסודרת היא בהחלט הכתובת הנכונה לכם.
טיול סנפלינג לנחל קומראן, ובדומה לכל טיול סנפלינג אחר, מצריך מכם יכולת פיזית מסוימת. במקרה הזה נדרשת מכם יכולת בינונית ומעלה, שכן רמת הקושי של טיול שכזה מדורגת ברמה 3.5 מתוך 5. ולכן, ובייחוד בשל תנאי השטח המיוחדים, נדרשת מכם יכולת פיזית שתאפשר לכם להתמודד עם האתגר, ואם יש לכם ניסיון בסנפלינג (מה שרצוי מאד), הרי שהרווחתם בגדול ותוכלו להתמודד עם כך בקלות רבה יותר. אם אין לכם ניסיון כלל, מומלץ לכם, ולפחות בשלב ראשון, להתנסות בסנפלינג פחות מאתגר וברמה בסיסית ביותר ורק לאחר מכן להמשיך לאתגר הבא. חשוב כמובן לעשות זאת עם חברה מקצועית ומיומנת בתחום זה ולוודא שכל הכללים נשמרים. סנפלינג הוא פעילות אקסטרימית בלתי רגילה, אך היא מצריכה אבטחה ברמה גבוהה תוך כדי הירידה והקפדה על כל הכללים, כאמור.
נחל קומראן נמצא בחלקו הצפוני של מדבר יהודה והוא הצפוני ביותר מבין כל הנחלים שבהם תוכלו להתנסות בסנפלינג בחלקה הדרומי של ישראל. נחל זה הוא חלק מגן לאומי ולכן גם נמצא באזור מסודר ובטוח לפעילות מסוג כזה. במסגרת טיול סנפלינג בנחל קומראן, ועוד לפני שלב האקסטרים, תלכו לאורך תעלת מים עתיקה במשך מספר דקות (בין 7 ל-8 דקות), תעלה שהובילה את מי השיטפונות לאנשי כת האיסיים. בתום ההליכה הקצרה מגיעים לחלקו התחתון של הנחל ושם אפשר לבחור באחת מתוך כמה אפשרויות: ליהנות משלושה מפלים מקסימים שנמצאים באותו חלק או, אפשרות אחרת, לעלות לחלקו העליון של נחל קומראן. העלייה הזו תלולה אמנם אך קצרה (בין 15 ל-20 דקות). מראש הנחל, בתום העלייה, יש ללכת בשביל מסומן עד להגעה אל מרכז האפיק. ואז, מתחיל כל הכייף והאתגר האמיתי – גלישה במפל.
הזמנת טיול סנפלינג בנחל קומראן היא הזדמנות נפלאה להתנסות בחוויה בלתי רגילה באחד האזורים היותר יפים בארץ, אזור מדבר יהודה. מדובר כאן בשילוב מושלם בין מראות נהדרים, טבע מרהיב וכמובן פעילות אקסטרימית נהדרת, שמתאימה בעיקר לאמיצים. במסגרת טיול שכזה מתנסים גם בסנפלינג עצמו וגם נהנים מהמפלים שבשמורה.
סנפלינג הוא פעילות מאתגרת ולא קלה, המצריכה מיומנות מסוימת (תלוי בדרגת הקושי) וגם אבטחה גבוהה. חברה מנוסה ומיומנת שמוציאה טיולים מסוג כזה בכל רחבי הארץ מספקת לכם את המענה הנכון ביותר ואת הדרך הבטוחה להתמודד עם האתגר והקשיים השונים, הנלווים לכך. חברת אשדות מתמחה בהובלת מטיילים במסגרת טיולי סנפלינג באזורים שונים ופעילויות אתגר נוספות ומבטיחה לכם חוויה מיוחדת במינה. תוכלו לבחור בטיול סנפלינג בנחל קומראן או באפשרות לבניית טיול הייחודי במיוחד עבורכם. לחברה כל הציוד הנדרש, ציוד איכותי וברמה גבוהה. לפרטים נוספים אודות טיול שכזה וטיולי סנפלינג נוספים, צרו אתנו קשר בטלפון 0522300306. נשמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה.
איתמר דרדיק - אשדות אקסטרים

איתמר דרדיק

מנהל ובעלים של חברת “אשדות – טיולי סנפלינג ואתגר בישראל” עוסק בתחום הספורט האתגרי משנת 1991. מוותיקי המדריכים בארץ לסנפלינג וגלישה. בעל קורס ללימוד סנפלינג מקצועי. מדריך קבוצות ומשפחות בטיולי אקסטרים ומנהל חנות למכירת ציוד סנפלינג מקצועי.

מיקום: צפון מידבר יהודה
עונה מומלצת: כל השנה למעט חודשי הקיץ הקשים 7+8
זמן משוער לפעילות: 3 שעות עד 7 בהתאם למספר המפלים שגולשים בנחל.
נקודת התחלה: חניון גן לאומי קומראן
נקודת סיום: חניון סמוך לשפך הנחל על כביש 90

מפלים

מס' מפלים: 3 בחלק העליון 3 בתחתון סה”כ 6.
גובה המפלים: מפל מקסימלי: 38 מ’
דרגת קושי חלק תחתון: קלה
דרגת קושי חלק עליון: בינונית

פעילויות דומות

אומגה פירושה פעילות אתגרית שמתבצעת בעזרת חבלים או כבלים ממתכת המותכים מצד אחד לצד שני בזווית ומאפשרים בעזרת הציוד המתאים (רתמה) להתחבר ולהתעופף מצד אחד לצד שני, פעילות מהירה מאוד שיוצרת תחושה חזקה מאוד של Extreme ופרץ של אדרנלין.

רבים מההורים או ילדיהם מחפשים רעיון מקורי לבר מצווה . הם אינם רוצים את הפעילויות המוכרות והנדושות של ליצן ומסיבות וכו. אלא פעילות חוויית מרגשת אתגרית ומעצימה שמשאירה רושם חזק

חווית סנפלינג במערת קשת באתר היא חוויה ייחודית אשר יכולה להתבצע מגובה 35-50 מטרים. הדבר תלוי בתיאום ראשוני והחלטה מראש. בנוסף לכך, אפשר לבחור להוסיף לחוויה גם גשר הימלאיה ולעבור מעל הקשת

חברת אשדות מארגנת טיולי ג’יפים פרטיים מיוחדים בנחלים בכל רחבי הארץ – מדבר יהודה, בנגב, מסלולים במרכז וכמובן טיולי ג’יפים בצפון.

נחל טור הינו השלישי במיקום בצפון מדבר יהודה אחרי הנחלים קומראן ותמרים ומתאים בתור סנפלינג בדרום לאנשים עם ניסיון .כדאי להגיע למסלול זה עם 2 רכבים משום שבניגוד לנחלים אחרים נחל טור אינו מעגלי

במרחק של 10 דקות נסיעה בלבד מירושלים נמצא לו אחד מהצוקים היותר יפים ומרשימים באזור מרכז הארץ, הלא הוא צוק שילת. בצוק שילת מוצעת לכם הזדמנות נפלאה, יחד עם הילדים ובני המשפחה האחרים

פתיחת צ'אט
1
צריכים עזרה?
היי כאן איתמר,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן